Kdo v dnešní době poslouchá Beatles

Posluchači Beatles na Spotify podle věku

Posluchači Beatles na Spotify podle věku

K Vánocům si Spotify nadělilo katalog Beatles a před pár dny firma zveřejnila zajímavé údaje k tomu kdo a co si z tohoto katalogu pouští.

V příspěvku na Spotify Insights například zjistíte, že 79 procent uživatelů, kteří si pouštějí Beatles se narodilo později, než se kapela stihla rozpadnout a najdete tam i nejoblíbenější pecky od Beatles rozdělené podle věku a pohlaví. Nebo tuto mapu, která názorně ukazuje, jak se písně Beatles na Spotify šířily v jednotlivých zemích.

Nejoblíbenější pecky Beatles u českých uživatelů si můžete na Spotify poslechnout v tomto playlistu.

Crowdfundingové dno na Vice

Jen taková malá reakce na crowdfundingový hejt, který vyšel před pár dny na Vice… Autor článku Jakub Kaifosz jednoduše využil příležitosti, že hned dvě kapely, které nemá rád, právě teď crowdfundují na Hithitu. To by ani tak nevadilo, je ale škoda, že tak zbytečně šíří kolem crowdfundingu bludy, alespoň kolem toho hudebního.

Tak především, crowdfunding není „rejžování“ peněz z nebohých fanoušků. Je to způsob, jak může kapela nebo umělec realizovat svůj záměr bez zbytečných prostředníků. A je jedno, jestli jde o to zrealizovat turné, nebo natočit desku. Na to druhé díky crowdfundingu nepotřebuje projít přes síto gatekeeperů v nahrávacích společnostech. Nemusíte riskovat, že když se nedostaví labelem očekávaný komerční úspěch, bude vaše dílo ležet někde ve skladu bez jakékoli marketingové podpory. Nemluvě o tom, že nebudete s tímto dílem smět nijak nakládat (spousta umělců by mohla vyprávět), i kdyby to mělo být rozdávání zadarmo.

Ale na to, aby mohl umělec úspěšně crowdfundovat, potřebuje mít poměrně velkou fanouškovskou základnu, se kterou je nějakým způsobem v kontaktu, ať už přes Facebook, nebo ještě lépe přes email. To, že děláte skvělou muziku není výhodou, ale podmínkou. A je jedno, jestli to zapadá do vkusu každého hudebního fanouška. Bez kontaktu s fanoušky je ale i ta nejskvělejší muzika v crowdfundingu odsouzená  k neúspěchu (stejně tak hudební kariéra umělce – jako hobby k zaměstnání OK, ale kariéra fakt ne).

Je trochu zvláštní, že si autor článku vzal na mušku právě kapely Prague Conspiracy a Pipes and Pints ;-) Navzdory tomu, co na Vice píše, si totiž obě skupiny vedou víc než dobře. Ostatně ukažte mi víc českých kapel, které mají na Facebooku tolik poměrně silně angažovaných fanoušků.

První z kapel jich má na stánce založené po přejmenování kapely lehce přes 8 tisíc, Pipes and Pints dokonce 40 tisíc. Na obou stánkách je k vidění poměrně vysoká aktivita fanoušků. A ti fanoušci chodí na koncerty a jsou ochotni si předplatit příští desku. Tyto kapely podle všeho mají své publikum a mají mu co nabídnout. Bez ohledu na to, jestli to zapadá do vašeho vkusu. Když si projdete hudební projekty na Hithitu nebo na Startovači, najdete tam samozřejmě i zoufalce bez publika, kteří by měli hudbu dělat raději jako domácího koníčka, nebo na sobě a svém publiku prostě potřebují ještě pořádně zamakat. Není to ale zrovna případ cílů hejtu a projekty obou kapel mají velkou šanci uspět.

Kromě toho částky, které tyto kapely chtějí crowdfundingem získat, nejsou nijak přemrštěné a nepochybně tím nepokryjí všechny náklady. Je jasné, že v tom mají i svoje peníze (nebo peníze někoho jiného).

S tím, že obě kapely za sebou mají už delší historii se pojí další blud, který článek šíří. Totiž že by snad měl být crowdfunding určen výhradně novým projektům. Kapela už natočila dvě desky? Tak to přece nemůže tu třetí crowdfundovat, ne? Ale může. Crowdfunding je prostě způsob, jak financovat projekty bez závislosti na třetí straně. Kolikáté že to album crowdfundovali třeba De La Soul? No hrůza! A co si to dovolují ti Slovinci Laibach, že vytahali z fanoušků peníze na americké turné?

Drzost? Rýžování peněz z nebohých fanoušků? Ani náhodou.

Shrnuto a podtrženo, hudební crowdfunding není žádný podvod na fanoušky, není to rýžování ani somrování. Je to naprosto legitimní způsob, jak nezávisle financovat hudební projekty. Pokud máte publikum, kterému máte co nabídnout. To je celý…

Hodnota Pandory v pátek klesla o miliardu dolarů

Akcie Pandory včera klesly o 35 %. Kromě zklamání na straně příjmů (milion USD za třetí kvartál pod očekáváními Wall Streetu) posílá Pandoru ke dnu také nová konkurence v podobě Apple Music. Jedná se na jednu stranu o jiný typ služby, ale jde o stejný nebo přinejmenším překrývající se segment zákazníků.

Hodnota Pandory tak spadla o víc než 1 miliardu dolarů, na tržní kapitalizaci 2,63 miliardy.

Červnové spuštění Apple Music se stomilionovým rozpočtem na reklamu měl na Pandoru větší vliv, než analytici očekávali, což se stejně jako růst aktivních uživatelů pod očekáváními, podepsalo na ratingu a následném pádu hodnoty akcií. Společnost reportovala 30% meziroční růst počtu aktivních uživatelů na aktuálních 78 milionů. Pro srovnání, Spotify hlásí přes 75 mil.

Pandora také sdělila, že musí zaplatit 90 milionů dolarů jako vyrovnání ze sporu o poplatky za nahrávky před rokem 1972 se s labely Sony Music, Universal Music, Warner Music, Capitol Records a ABKCO Music & Records.

Streaming je na vzestupu, nejspíš je opravdu budoucností hudebního průmyslu, ale konkurence už je velmi tvrdá. A to, že se „stará škola“ ještě stále urputně drží svých přemrštěných finančních požadavků, už teď tvoří tak obrovskou bariéru pro nově příchozí, že už to opravdu začíná být jen o tom, která ze současných služeb to přežije. Zásadnější inovace se tak v hudbě nejspíš dočkáme, až hudební vydavatelství zvolí realističtější přístup k tomu, kolik má hudba stát nebo až budou míst služby jako Pandora zaplacena všechna soudní i mimosoudní vyrovnání.

Zdroj: Hollywood Reporter

Basák Guns N‘ Roses o zákulisí hudebního průmyslu

Basák Guns N‘ Roses (ten, po kterém pojmenovali pivo Duff) byl hostem podcastu Jameyho Jasty z Hatebreed. Výsledkem je opravdu zajímavá, téměř dvouhodinová debata. Duff se rozpovídal o divokozápadních praktikách jejich nahrávací společnosti, o provizích z prodejů desek, o dopadu internetu na hudební byznys, o koncertování, o Napsteru, Spotify nebo o Taylor Swift.

(Celý podcast si můžeš poslechnout níže)

Když McKagan v devadesátém čtvrtém přestal chlastat a fetovat a začal se dávat do kupy, právník GNR navrhl udělat v Geffen audit. Zjistili, že jim nahrávací společnost nezaplatila za zhruba 6 milionů (prodaných) desek. Reakce Geffenu?

Dobrá. Zaplatíme vám za dva. Nebo nás můžete zažalovat. Můžete nás zažalovat kvůli zbytku, ale bude vás to stát. Zaměstnáváme právníky.

Tak se rozplynuly McKagany fantazie o tom, jak mají s labelem společné zájmy. Výsledkem bylo mimosoudní vyrovnání, při kterém kapela dostala zhruba třetinu pěněz, na které měla nárok. Ne, že by audit zabránil, aby k podobným „nesrovnalostem“ dál nedocházelo.

A teď jsme udělali audit každé tři roky. A je to pořád stejné. Už to není 6 milionů, ale je to velké číslo. Nicméně, buď přistoupíš na mimosoudní vyrovnání, nebo…

Duff McKagan o Napsteru:

Jednali se čtyřkou major labelů. To bylo v devadesátém sedmém. Labely je zkoušely žalovat, žalovat Napster. A Napster si jel svoji: ‚Chlapi, už je to prostě venku. Všechny příjmy máme z reklam. A navrhujeme tohle: Prostě nám dejte všechnu vaši hudbu. Rozdělíme si ty stovky milionů dolarů, které dostáváme z reklamy, společně se můžeme stát ještě většími a vy budete moct platit vašim umělcům. Je to win-win.‘ A labely v devadesátém sedmém v podstatě strčily hlavy do písku a řekly ‚Zažalujeme vás a zrušíme vás.‘ A Napster celou dobu pokračoval se svým ‚Nevymysleli jsme to. Pořád to tam je. Když to nebudeme my, bude to někdo jiný.‘ A měli pravdu. Společnost Napster měla pravdu, že jakmile byla hudba digitální, a každý měl počítač v roce ’94, ’95 nebo ’96, že to bylo prostě… Že to tam bude.

The Jasta Show: Episode 48 – Duff McKagan

Ivan Král: Kapely dnes mají díky internetu lepší šanci na úspěch

Podle Ivana Krále mají dnes muzikanti větší šanci uspět, potřebují si ale osvojit také další schopnosti. Potřebují rozumět sociálním sítím a aktivně se podílet na obchodu.

Myslím, že internet posunul hrací pole na vyšší úroveň, takže teď má každý stejné možnosti. Na druhou stranu, v dnešní době se kapela nemůže soustředit pouze na hraní. Potřebuje rozličnou škálu dalších aktivit, jako je práce se sociálními sítěmi a obchodem. Ale pokud tyto aktivity zvládá, tak má rozhodně lepší šanci na úspěch, než měli rockeři v letech minulých.  tweetnout Ivan Král na Czech Blade

Celý rozhovor k nové desce „Always“ si můžete přečíst tady.

Jak Spotify vydělává peníze a kolik platí umělcům

Streamovaná hudba se může pro muzikanty v budoucnu stát zajímavým zdrojem příjmů. Nebudeme se teď zabývat tím, co brání tomu, aby to tak bylo už dnes a pojďme se podívat, jaký je obchodní model jedné z nejpopulárnějších služeb tohoto typu.

Spotify má jednoduchý obchodní model. Buď uživatelé používají Spotify zadarmo a za svůj účet „platí“ tak, že se jim zobrazuje reklama. Nebo si uživatel platí 5,99 EUR měsíčně za prémiový účet, Spotify má bez reklamy a hudbu může poslouchat i offline. Tomuto obchodnímu modelu se říká freemium.

Peníze, které Spotify oběma způsoby utrží, dá na jednu hromadu a zhruba 70 % rozdělí držitelům práv podle podílů přehrání. Kolik z těch 70 procent zbyde samotným umělcům záleží na smlouvě, kterou mají s nahrávací společností nebo s agenturou, na podmínkách agregátora, pokud si distribuci dělají sami a dalších faktorech. Z pohledu muzikanta je obchodní model podobný jako u rádia nebo televize.

Co se týká objemu peněz, které digitální platformy vyplatí držitelům práv, je Spotify na druhém místě po iTunes. Nejúspěšnějším umělcům Spotify čtvrtletně vyplatí mezi 2 až 5 miliony dolarů. V květnu 2014 Spotify překonalo 10milionovou metu v počtu platících uživatelů a za rok tak v tomto směru vyrostlo o 6 milionů předplatitelů.

Spotify: Vývoj platících uživatelů

Za rok 2013 uživatelé přes Spotify nastreamovali dohromady 4,5 miliardy hodin hudby. Úspěšná je také facebooková aplikace Spotify, díky které uživatelé mohou vidět, co poslouchají jejich přátelé. V červnu 2014 aplikaci použilo zhruba 34,7 milionu uživatelů, z toho přibližně 10,4 millionu denně.

Budování publika: Proč je to v digitálním věku nejdůležitější schopnost tvůrců?

Každý muzikant, který chce, aby pro něj byla hudba profesí, potřebuje cílevědomě budovat publikum. Proč? Protože publikum dělá rozdíl mezi umělci, kteří mají tvorbu jako hobby a těmi, pro které je tvorba profesí a zdrojem příjmů. Neznamená to, že by měli umělci svoje tvůrčí přesvědčení ohýbat tak, aby se svému publiku zavděčili. Nakonec to, co máme na umělcích tak rádi, je právě jejich tvůrčí přesvědčení a autenticita. Budování publika je o tom, navázat kontakt s takovým publikem, které ocení právě tu vaši autenticitu.

Publikum dělá rozdíl mezi umělci, kteří mají tvorbu jako hobby a kteří jako profesi  tweetnout

Pokud se hudbou chcete opravdu živit, vaše dovednosti kontaktu s publikem a schopnosti toto publikum přimět k činu, ať už je to návštěva vašeho koncertu nebo třeba koupě nového alba, rozhodnou o tom jestli pro vás hudba bude jen hobby nebo skutečná kariéra.

Samozřejmě, peníze nejsou pro skutečné tvůrce na prvním místě, ale je jasné, že čím víc peněz vyděláte, tím větší budete mít možnosti. Ať už se to týká vybavení, pronájmů studia, výroby nosičů, koncertování – prostě úplně všeho.

Peníze vaše tvůrčí schopnosti nevylepší, ale rozšíří vaše možnosti  tweetnout

Díky dostupnosti technologií, sociálním sítím, platformám pro digitální distribuci nebo mobilním aplikacím dnes mají muzikanti svoji kariéru doslova ve svých rukou. Sami si mohou dělat marketing a PR s nulovými nebo minimálními náklady, sami mohou distribuovat svoje desky aniž by měli smlouvu s velkou nahrávací společností. O tom, že není třeba dělat nic nepřirozeného a že mnohdy i maličkosti mohou znamenat velký rozdíl, se můžete přesvědčit v tipech, které posílám v newsletteru.

Dostávejte tipy a návody jak obstát v hudební branži přímo do vaší emailové schránky. Jak budovat publikum, jak dělat marketing a PR, jak vytěžit maximum z facebookové stránky, jak dostat svoji tvorbu na iTunes, Google Play, Spotify a další platformy nebo třeba jak dělat úspěšné crowdfundingové kampaně. Přihlaste si odběr.