Jaro Smejkal vzkazuje českým rádiím: Styďte se

Jaro Smejkal si včera na Facebooku povzdechl nad tím, jak těžké je dostat hudbu do rádií. Pokud netušíte, kdo je to Jaro Smejkal, nevadí (je to mimochodem jeden z mála účastníků talentových soutěží, kterým to vydrželo a stále si jdou v hudbě za svým).

Jarův příspěvek je univerzálně platný a názorně ilustruje, čím si umělci procházejí, pokud se snaží prosadit v hudební branži a dostat svoji tvorbu k hudebním fanouškům. Následující text je přesná citace Jarova příspěvku, formátování je moje.

Hudební úvaha(únava) aneb co se to tady (ne)děje

Před 14ti dny byl vypuštěn singl slovenské produkce, který jsem nazpíval. Obě strany participované na této písni jsme zvolili velmi podobný, nejspíš stejný přístup. Líbí se nám to, věříme tomu, oslovme rádia každý v naší zemi, stejnou cestou, tou která nám přijde nejsrozumitelnější a férová, tedy oslovme hudební dramaturgy, programové ředitele, studia.

Předevčírem byl tento singl nasazen ve statistikách IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu) MEZI 20 nejhranějších singlů českých a slovenských interpretů NA SLOVENSKU (Velký dík SK❤️). Jako novinka, což znamená, že v žebříčku nejspíš bude stoupat, jelikož se tyto statistiky samozřejmě dělají zpětně.

A teď zpátky domů. Ze všech oslovených rádií v České republice přišly DVĚ odpovědi. Jednou maybe a jednou nyní ne, možná déle, počkáme, co rádia mladšího formátu. Dvě odpovědi. Nepředpokládám, že naše rádia trpí každodenním náporem nové hudby tuzemských interpretů a pokud ano, měla by si zřídit departmenty odpovídající za správu těchto žádostí. Takže co bude propustkou do majority českého éteru.

Shame on you rádia.

Nemluví ze mě ani vztek ani zášť, mluví ze mě “mírně naštvaná”:)otázka, kam se má posouvat český hudební byznys, pokud žádná jiná hudba kromě dávno ověřených jmen či kapitálů nedostane možnost. Od čeho jsou start-up hitparády, proč neexistují bloky nových interpretů (nemyslím sebe, já už dost stará kára:))v programech jednotlivých rádií, proč se neví o desítkách umělců, kteří jsou schopni tvořit kvalitní hudbu či disponují hlasem světového formátu a přesto v gardě zajetých interpretů, často dost tragických, neuspějí, protože nedostanou prostor.

Prostor v rádiovém éteru. Hudebním prostředí poslouchaném v práci, na cestách, ve volném čase. Při tom stačí málo. V rukou managementu. A věřím, že to málo by ekonomiky jednotlivých subjektů nezbořilo. Stop frekventovanosti omílání několika interpretů, stop omílání interpretů, kteří už 100 let nic nevydali, hudební revoluci prosím.


Zaujal vás nebo inspiroval tento příspěvek?

Přidejte komentář a sdílejte tento příspěvek s přáteli v sociálních sítích.

O autorovi

Pavel Neuman je konzultant pro nezávislé hudebníky, promotéry a nahrávací společnosti. Navrhuje marketingové strategie, doporučuje účinné taktiky, realizuje PR kampaně, pomáhá financovat projekty přes crowdfundingové platformy jako Hithit, Startovač, Kickstarter nebo Indiegogo.

     

Komentáře