Spotify IPO, exploze amerického rapu v Rusku, dramatický růst prodeje kazet a jak Facebook, Google a Amazon zahnali kulturu do rohu a oslabili demokracii

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Spotify vstupuje na burzu, loni ztráta 1,24 miliardy EUR

Vstup firmy na burzu odhalil čísla v pozadí a je třeba říct, že Spotify roste ve všech důležitých parametrech. Jedinou výjimkou jsou příjmy na uživatele (ARPU), které postupně klesají (loni 5,32 EUR). Společnost uvádí jako hlavní důvod verzi pro rodiny, ale svoji roli mohl sehrát také dvouměsíční trial.

Důležité je, jak jsou uživatelé ke Spotify loajální, prémiové účty mají churn rate 5,1 procenta.

Podobně můžeme vnímat prohlubujcící se ztrátu, která byla za rok 2017 víc než 2x vyšší proti předchozímu roku, jako investici. Pokud jste na trhu, kde vítěz obvykle bere vše a vaším rivalem je Apple, je maximálně důležité udržovat si náskok. To se zatím docela daří. Spotify má zhruba jednou tolik uživatelů oproti Applu.

Mezi hlavními investory Spotify (před IPO) jsou CEO společnosti Daniel Ek (25,7% podíl před IPO), spoluzakladatel Martin Lorentzon (13,2 %), Sony Music Entertainment (5,7 %), TCV (5,4 %), Tiger Global (6,9 %) a Tencent (7,5 %). Společnost operuje z domovského Švédska, papírově jde o lucemburskou firmu. Ztráta za loňský rok dosáhla ohromných 1,24 miliardy EUR.

Podle počtu (alespoň jednou měsíčně) aktivních uživatelů je Spotify největší v Evropě, s 58 miliony MAU za poslední kvartál 2017. Více čísel najdete v tomto předchozím příspěvku.

spotify-mau

Jak mohou umělci bojovat proti technologickým monopolům

Univerzita Terry College of Business v Georgii hostovala koncem ledna inaugurační Artists Rights Symposium a teď má čerstvě záznamy přednášek na svém YouTube.

Za zmínku stojí technopesimisticko-dystopická keynote, kterou předvedl Jonathan Taplin, autor knihy Move Fast and Break Things (s dovysvětlujícím podtitulem Jak Facebook, Google a Amazon zahnali kulturu do rohu a oslabili demokracii).

Taplinův pohled je možná až přespříliš pesimistický, ale podobně můžeme vidět jako přehnaný technooptimismus v tech sektoru.

Ale je třeba ukázat také světlou stránku věci a to jak technologie umožnily umělcům vzít svou kariériu do vlastních rukou.

Hudební průmysl ovládaly monopoly už dávno před technologickým boomem a paradoxně jsou to teď právě record labely, tyto zlé společnosti s nehezkou historií okrádání a zneužívání umělců, kdo ještě nějakým způsobem udržuje rovnováhu. (via)

Prodej kazet roste: 35 % v USA, v UK dokonce 112 %

Navzdory tomu, že prodeje fyzických nosičů dlouhodobě klesají, dva formáty – vinyly a kazety – naopak vytrvale rostou. Podle Official Charts Company prodeje kazet vyrostly proti roku 2016 o 112 % (přes 80 alb, téměř 20 tis. prodaných kazet). Nielsen hlásí růst kazet v USA o 35 procent.

Pokud se ale radujete, že se lidé vracení k analogu, tak vás zklamu. O poslech tady až tolik nejde, ten je pohodlnější v digitálu.

Vinyly a kazety se stávají novým merchem. Fanoušci chtějí vlastnit nějakou zajímavou upomínku, to splňuje „podivnost“ kazety skvěle a vinyl je zase esteticky o nepočítaně příček výše před ošklivým CDčkem.

Neznamená to, že by vinyly a kazety sloužily výhradně jako dekorace, ale co si budeme povídat, i to přehrávání na gramofonu nebo v kazeťáku je víc o stylu, než o kvalitě produkce. (via)

Proč potřebuje gramofon vlastní vstup

Když u jsme u toho analogu, pokud vás zajímá, proč nestačí gramofon zastrčit do line-inu a místo toho má na zesilovači vlastní vstup, přečtěte si článek EQ křivka RIAA na Rave.

Exploze amerického rapu v Rusku

us-rap-in-russia

Respekt ve svém víkendovém menu shrnuje výborný článek Lawrence Neila o tom, jak v Rusku jede americký underground rap.

„Nálada generace, která se odvrátila od politiky a ideologie, je hodně cynická a skeptická,“ říká britský dokumentarista Adam Curtis a dodává, že východisko nacházejí v kultuře, která inklinuje k absurditě a temným odstínům.

Jeho slova potvrzuje Natalia Brindiukova, pětadvacetiletá překladatelka z Volgogradu, která provozuje profily na VK hned dvěma rapperům. „Každý, kdo je jen trochu při smyslech, odtud chce vypadnout,“ popisuje Brindiukova náladu svých vrstevníků, kteří pro sebe nevidí ani kariérní perspektivu, ani možnosti sociální mobility. „Posluchače přitahuje negativita těchto umělců, protože pořád přemýšlíte o tom, jak si najdete práci, jak seženete peníze, kým vůbec v životě budete a jak z toho vybruslíte. A pak přijdete domů, pustíte si Night Lovella nebo Lil Peepa – vnímáte ten hluboký zvuk, který vám na jedné straně dovoluje zapomenout na skutečný život, ale společně s tím o svých problémech i přemýšlíte.“

tarynsouthern-umela-inteligence-virtualni-realita-hudba

První album složené umělou inteligencí, Songkick Tourbox přidává Facebook, Facebook přidává 31 milionů skladeb, skřípání mezi Amazonem a Live Nations, HW od Spotify

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Tourbox od Songkicku integruje Facebook

Songkick, který je od loňského července v rukou Warner Music, hlásí 43% růst aktivních uživatelů a dohodu s Facebookem. Platforma Tourbox tak bude koncerty kromě Spotify, Badcampu, Pandory, Shazamu, Soundcloudu a distribuovat také na Facebook.

31 milionů skladeb pro Facebook, Instagram a Oculus

Facebook podepsal dohodu s ICE Services, která mj. zastupuje PRS ve Velké Británii, STIM ve Švédsku GEMA v Německu. Získal tak licenci ke 31 milionům skladeb od 290 tisíc umělců/držitelů práv, které ICE reprezentuje. Nejde ale zdaleka jen o pasivní vypořádání se s licenčními poplatky za to, že uživatelé na Facebooku tato díla využívají.

Hudbu těchto reprezentovaných umělců nabídne Facebook aktivně svým uživatelům, kteří ji tak budou moci legálně využívat např. ve video streamingu.

Licence se kromě Facebooku vztahuje také na Instagram (teenageři tak získají hudbu do Stories) nebo virtuální realitu Oculus. Facebook bude platit také za využití těchto děl v Messengeru, který ICA narozdíl od WhatsApp nepovažuje za čistě komunikační nástroj. O WhatsApp mluvčí ICA prohlásil následující.

Chápeme, že WhatsApp je momentálně používán jako čistě komunikační nástroj podobný privátnímu emailu / messagingu.

Amazon Tickets mizí z Velké Británie

Služba Amazon Tickets UK zavřela krám a do Velké Británie se vrátí až v roce 2019 jako součást Alexou poháněného Amazon Tickets. Za hlavní důvod Amazon uvádí neochotu Ticketmasteru (Live Nations) kooperovat.

Spotify uvede vlastní hardware

Streamingová služba Spotify uvede vlastní hardwarové zařízení, jak naznačují inzeráty na pozice Operations Manager in Hardware ProductSenior Project Manager in Hardware Project a Project Manager in Hardware Production and Engineering, které zveřejnila na svém webu. Lze očekávat, že půjde o chytré reproduktory s virtuálním asistentem poháněné umělou inteligencí a doplní tak trojici leaderů tohoto prudce rostoucího segmentu, HomePod od Applu,  Echo od Amazonu a Google Home. (via)

První album složené umělou inteligencí a 360° VR videoklip na druhý singl

Umělá inteligence v hudbě si aktuálně získává pozornost médií a veřejnosti díky prvnímu albu, na kterém veškerou hudbu složila umělá inteligence. Umělá inteligence už toho složila tuny a mraky, ale album od Taryn Southern je asi opravdu první ucelená věc, na které umělec pozici skladatele obsadil umělou inteligencí. V tomto případě se jedná o umělou inteligenci Lucemburského startupu Aiva (podívejte se na můj krátký komentář k tématu na ČT24).

Nepředstavujte si to ale tak, že by Taryn zmáčkla tlačítko a z počítače by vypadly hotové skladby. To, že na skládání používáte AI, ještě neznamená, že by nešlo o kreativní proces. Pořád je třeba zásah člověka, třeba v roli kurátora toho, jaké motivy vybrat a jak je naaranžovat. AI tak svým způsobem dělá ze skladatele nástroj v rukou umělce-skladatele (to už je ale hodně meta:)

Jak jde umělé inteligenci skládání popu můžete posoudit z prvního, půl roku starého singlu Break Free (aktuálně přes 1,5 mil. zhlédnutí) nebo z tohoto nového 360° VR videoklipu, který k singlu Life Support vytvořil Danny Bittman ze 70 % ve virtuální realitě. Když k tomu připočítáte, že sama Taryn sebe označuje za propagátorku technologií (AI, virtuální realita a blockchain), vyjde nám z toho navzdory popovitosti i poměrně zajímavý umělecký počin.

AI v hudbě je teď velice žhavé téma a kromě mediálně vděčného komponování se v budoucnu dotkne snad každého zákoutí hudební branže. Chystám se tomuto tématu na blogu věnovat častěji a také víc do hloubky. Napište mi do komentářů nebo na neuman@kottel.com na co zajímavého jste v této oblasti narazili, nebo co vás samotné nejvíc zajímá.