Spotify IPO, exploze amerického rapu v Rusku, dramatický růst prodeje kazet a jak Facebook, Google a Amazon zahnali kulturu do rohu a oslabili demokracii

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Spotify vstupuje na burzu, loni ztráta 1,24 miliardy EUR

Vstup firmy na burzu odhalil čísla v pozadí a je třeba říct, že Spotify roste ve všech důležitých parametrech. Jedinou výjimkou jsou příjmy na uživatele (ARPU), které postupně klesají (loni 5,32 EUR). Společnost uvádí jako hlavní důvod verzi pro rodiny, ale svoji roli mohl sehrát také dvouměsíční trial.

Důležité je, jak jsou uživatelé ke Spotify loajální, prémiové účty mají churn rate 5,1 procenta.

Podobně můžeme vnímat prohlubujcící se ztrátu, která byla za rok 2017 víc než 2x vyšší proti předchozímu roku, jako investici. Pokud jste na trhu, kde vítěz obvykle bere vše a vaším rivalem je Apple, je maximálně důležité udržovat si náskok. To se zatím docela daří. Spotify má zhruba jednou tolik uživatelů oproti Applu.

Mezi hlavními investory Spotify (před IPO) jsou CEO společnosti Daniel Ek (25,7% podíl před IPO), spoluzakladatel Martin Lorentzon (13,2 %), Sony Music Entertainment (5,7 %), TCV (5,4 %), Tiger Global (6,9 %) a Tencent (7,5 %). Společnost operuje z domovského Švédska, papírově jde o lucemburskou firmu. Ztráta za loňský rok dosáhla ohromných 1,24 miliardy EUR.

Podle počtu (alespoň jednou měsíčně) aktivních uživatelů je Spotify největší v Evropě, s 58 miliony MAU za poslední kvartál 2017. Více čísel najdete v tomto předchozím příspěvku.

spotify-mau

Jak mohou umělci bojovat proti technologickým monopolům

Univerzita Terry College of Business v Georgii hostovala koncem ledna inaugurační Artists Rights Symposium a teď má čerstvě záznamy přednášek na svém YouTube.

Za zmínku stojí technopesimisticko-dystopická keynote, kterou předvedl Jonathan Taplin, autor knihy Move Fast and Break Things (s dovysvětlujícím podtitulem Jak Facebook, Google a Amazon zahnali kulturu do rohu a oslabili demokracii).

Taplinův pohled je možná až přespříliš pesimistický, ale podobně můžeme vidět jako přehnaný technooptimismus v tech sektoru.

Ale je třeba ukázat také světlou stránku věci a to jak technologie umožnily umělcům vzít svou kariériu do vlastních rukou.

Hudební průmysl ovládaly monopoly už dávno před technologickým boomem a paradoxně jsou to teď právě record labely, tyto zlé společnosti s nehezkou historií okrádání a zneužívání umělců, kdo ještě nějakým způsobem udržuje rovnováhu. (via)

Prodej kazet roste: 35 % v USA, v UK dokonce 112 %

Navzdory tomu, že prodeje fyzických nosičů dlouhodobě klesají, dva formáty – vinyly a kazety – naopak vytrvale rostou. Podle Official Charts Company prodeje kazet vyrostly proti roku 2016 o 112 % (přes 80 alb, téměř 20 tis. prodaných kazet). Nielsen hlásí růst kazet v USA o 35 procent.

Pokud se ale radujete, že se lidé vracení k analogu, tak vás zklamu. O poslech tady až tolik nejde, ten je pohodlnější v digitálu.

Vinyly a kazety se stávají novým merchem. Fanoušci chtějí vlastnit nějakou zajímavou upomínku, to splňuje „podivnost“ kazety skvěle a vinyl je zase esteticky o nepočítaně příček výše před ošklivým CDčkem.

Neznamená to, že by vinyly a kazety sloužily výhradně jako dekorace, ale co si budeme povídat, i to přehrávání na gramofonu nebo v kazeťáku je víc o stylu, než o kvalitě produkce. (via)

Proč potřebuje gramofon vlastní vstup

Když u jsme u toho analogu, pokud vás zajímá, proč nestačí gramofon zastrčit do line-inu a místo toho má na zesilovači vlastní vstup, přečtěte si článek EQ křivka RIAA na Rave.

Exploze amerického rapu v Rusku

us-rap-in-russia

Respekt ve svém víkendovém menu shrnuje výborný článek Lawrence Neila o tom, jak v Rusku jede americký underground rap.

„Nálada generace, která se odvrátila od politiky a ideologie, je hodně cynická a skeptická,“ říká britský dokumentarista Adam Curtis a dodává, že východisko nacházejí v kultuře, která inklinuje k absurditě a temným odstínům.

Jeho slova potvrzuje Natalia Brindiukova, pětadvacetiletá překladatelka z Volgogradu, která provozuje profily na VK hned dvěma rapperům. „Každý, kdo je jen trochu při smyslech, odtud chce vypadnout,“ popisuje Brindiukova náladu svých vrstevníků, kteří pro sebe nevidí ani kariérní perspektivu, ani možnosti sociální mobility. „Posluchače přitahuje negativita těchto umělců, protože pořád přemýšlíte o tom, jak si najdete práci, jak seženete peníze, kým vůbec v životě budete a jak z toho vybruslíte. A pak přijdete domů, pustíte si Night Lovella nebo Lil Peepa – vnímáte ten hluboký zvuk, který vám na jedné straně dovoluje zapomenout na skutečný život, ale společně s tím o svých problémech i přemýšlíte.“

neil-young-archive

Google a americká vláda versus přeprodejci vstupenek, s hudbou jste zaseklí v pubertě, Neil Young viní hudební průmysl za smrt Pona

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Kvalitní zvuk Neila Younga

Neil Young už zase sází na zvuk. A to uplynul jen rok od toho, kdy odpískal svůj první pokus nabídnout hudebním fanouškům kvalitnější zvuk. Přenosný přehrávač Pono, který nabízel lepší zvuk než mp3 nebo CD a na který se Neilovi podařilo v roce 2014 na Kickstarteru vybrat slušných přes 6 milionů dolarů, podle jeho slov zabil hudební průmysl.

Zabili to tím, že trvali na tom, že se bude účtovat dvakrát až třikrát víc za soubory v hi-res oproti MP3. Proč by někdo platil třikrát tolik?

A tak to teď Neil Young zkouší jinak a kvalitnější zvuk, vysoko nad 320kbps, nabízí ve své nové streamingové službě Neil Young Archive.

Muzikanti mají často tendenci přeceňovat roli (dobrého) zvuku. Nevysvětlujte si to špatně, skvělý zvuk je důležitá věc. Ale ze špatné skladby dobrou neudělá. A kupodivu, skvělá skladba přežije i špatný zvuk. Ono také záleží na tom, co si vlastně pod pojmem dobrý zuk představujete.

V zásadě existují dva pohledy. Ten první, idealistický, si pod pojmem dobrý zvuk představuje co nejlepší možný zvuk. A potom je pohled realistický, že dobrý zvuk je vlastně takový kompromis, který hraje co možná nejlíp a nejčitelněji na všemožných zařízeních, od repráčku na notebooku nebo na mobilu, přes autorádio až po domácí hifi, potichu nebo nahlas. Hudba se konzumuje v nejrůznějších podmínkách a situacích a ne vždy je možné tu kvalitní reprodukci zajistit, nebo to není pohodlné, bylo by to příliš drahé atd.

Kromě toho, hudební fanoušci dávají po desetiletí konzistentně najevo, že upřednostňují praktičnost před kvalitním zvukem. Snadno přešli z vinylu na přenostnější kazety a i když se hudebnímu průmyslu podařilo veřejnost přesvědčit, že CD je kvalitativní posun nahoru (navzdory tomu, že opak je pravdou), nejcennější vlastností kompaktních disků byla ve finále možnost přepínat mezi skladbami.

O výhodách jedné velké (téměř) komletní hudební knihovny, jakou představují streamingové služby a la Spotify se není třeba víc rozepisovat. A že to už kdekdo zkoušel, tlačit na kvalitu zvuku. Ve streamingu je tím proslulý třeba Tidal, kterému po třech letech nepomáhají ani exkluzivní releasy, ani “dojemné” startovací video plné superhvězd.

Jak tedy zhodnotit nový počin Neila Younga? Asi nejlíp to vystihuje slogan „novin“ Neilova archivu (NYA Times-Contrarian), který zní Kvalita, ať už ji chcete nebo ne.

Jako služba pro nejtvrdší jádro svých fanoušků je to jistě skvělá věc, už proto, že tam najdou nevydané věci. Pokud si od toho ale Neil slibuje výrazný byznys, tak se zřejmě dříve nebo později dočteme, kdo je viníkem.

Každopádně teď máte možnost si sami vyzkoušet, jak to s tím kvalitním zvukem je. Jestli není praktičtější Neila poslouchat třeba v těch třista dvaceti, ale zato tam, kde máte všechnu ostatní hudbu, nebo si vždycky budete odbíhat do Neilova archivu. První měsíc máte zdarma. Dejte mi pak vědět, jestli jste nakonec šli do předplatného.

Americká vláda a Google vs. přeprodejci vstupenek

Americká vláda se činí a krátce poté, co se zaměřila na férovější poplatky pro umělce za streaming, se teď vrhla na přeprodejce vstupenek.

Vstupenky na koncerty se staly pro hudební fanoušky velice citlivé téma. Jednak jejich běžná pultová cena za poslední léta neuvěřitelně stoupla a koncerty už tak přestávají být pro mnohé dostupné, jednak se chopili příležitosti přeprodejci, kteří si účtují takovou přirážku, že už tak vysoké ceny vyšroubovali doslova na nesmysl. Také se dost podvádí.

Problém je to natolik palčivý, že kolem vstupenek za férové ceny vznikají startupy, Google právě začal od přeprodejců v reklamách ve své síti vyžadovat vyšší transparentnost a vkládá se do toho teď i americká vláda. Od dubna 2018 bude platit regulace, která přeprodejcům ukládá nové povinnosti.

  • identifikovat lokaci vstupenky a uvést veškerá omezení (např. pokud se kupující musí na koncertě prokázat občankou)
  • uvést původní cenu vstupenky a jak je přeprodejce napojen na původního prodejce místa, kde se akce koná
  • uvést číslo vstupenky (tzv. UTN – unique ticket number), pokud původní prodejce vstupenky čísluje

Američtí hudební fanoušci tak budou mít od dubna mnohem lepší přehled, nakolik je přeprodejci okrádají.

Data to říkají jasně. S hudbou jste zaseklí v pubertě

Pamatuju časy, kdy se hudební fanoušci dělili na depešáky a metalisty. Hudba má prostě i společenský aspekt, lidi se rádi druží ve skupinách, ve kterých sdílejí podobné zájmy a hodnoty, v pubertě má člověk navíc tendenci zesměšňovat zájmy a hodnoty těch z druhého tábora. I to lidi spojuje. A ta pubertální zarytost nám podle všeho vydrží i na stáří. Alespoň to říkají data. Podle experimentu Setha Stephense-Davidowitze z dat od Spotify ženy poslouchají to, co poslouchaly ve 13, muži se drží svých hudebních idolů ze čtrnácti.

hudebni-vkus

Hudba má v pubertě také silnou roli ve vzdoru vůči autoritě rodičů (není tak důležité jakým směrem, ale jak daleko od hudby, jakou poslouchali rodiče). V budoucnosti, napěchované umělou inteligencí to možná bude jen počátek nekonečného vzdoru, to až vám Siri bude říkat: „Hele, přespříští čtvtek budeš poslouchat tohle, ale v pátek to budou tyto písničky.“ :-)

Kytarové legendě hrozí bankrot

1944-Gibson

Gibson, výrobce proslulé kytary Les Paul čelí hrozbě brzkého bankrotu. Není to poprvé, ale může to být naposled. V takovém případě se jistě najde kupce, pravděpodobně v Asii, jak to poslední dobou často s legendárními značkami hudebních nástrojů dopadá.