Basák Guns N‘ Roses o zákulisí hudebního průmyslu

Basák Guns N‘ Roses (ten, po kterém pojmenovali pivo Duff) byl hostem podcastu Jameyho Jasty z Hatebreed. Výsledkem je opravdu zajímavá, téměř dvouhodinová debata. Duff se rozpovídal o divokozápadních praktikách jejich nahrávací společnosti, o provizích z prodejů desek, o dopadu internetu na hudební byznys, o koncertování, o Napsteru, Spotify nebo o Taylor Swift.

(Celý podcast si můžete poslechnout níže)

Když McKagan v devadesátém čtvrtém přestal chlastat a fetovat a začal se dávat do kupy, právník GNR navrhl udělat v Geffen audit. Zjistili, že jim nahrávací společnost nezaplatila za zhruba 6 milionů (prodaných) desek. Reakce Geffenu?

Dobrá. Zaplatíme vám za dva. Nebo nás můžete zažalovat. Můžete nás zažalovat kvůli zbytku, ale bude vás to stát. Zaměstnáváme právníky.

Tak se rozplynuly McKagany fantazie o tom, jak mají s labelem společné zájmy. Výsledkem bylo mimosoudní vyrovnání, při kterém kapela dostala zhruba třetinu pěněz, na které měla nárok. Ne, že by audit zabránil, aby k podobným „nesrovnalostem“ dál nedocházelo.

A teď jsme udělali audit každé tři roky. A je to pořád stejné. Už to není 6 milionů, ale je to velké číslo. Nicméně, buď přistoupíš na mimosoudní vyrovnání, nebo…

Duff McKagan o Napsteru:

Jednali se čtyřkou major labelů. To bylo v devadesátém sedmém. Labely je zkoušely žalovat, žalovat Napster. A Napster si jel svoji: ‚Chlapi, už je to prostě venku. Všechny příjmy máme z reklam. A navrhujeme tohle: Prostě nám dejte všechnu vaši hudbu. Rozdělíme si ty stovky milionů dolarů, které dostáváme z reklamy, společně se můžeme stát ještě většími a vy budete moct platit vašim umělcům. Je to win-win.‘ A labely v devadesátém sedmém v podstatě strčily hlavy do písku a řekly ‚Zažalujeme vás a zrušíme vás.‘ A Napster celou dobu pokračoval se svým ‚Nevymysleli jsme to. Pořád to tam je. Když to nebudeme my, bude to někdo jiný.‘ A měli pravdu. Společnost Napster měla pravdu, že jakmile byla hudba digitální, a každý měl počítač v roce ’94, ’95 nebo ’96, že to bylo prostě… Že to tam bude.

The Jasta Show: Episode 48 – Duff McKagan