nigel-stanford-automatica-robots-djing

Umělá inteligence v hudbě: Zvládne remixy i komponování

Vemou roboti muzikantům práci? Už dnes pro ně není problém, aby se naučili hrát, remixovat nebo komponovat. A to dokonce sami. A budou se jen zlepšovat.

S AI se to všechno navíc ty stroje naučí samy. Studijního materiálu mají dost, není pro ně problém nastudovat všechny nahrávky světa, všechny noty a MIDI soubory, všechny analýzy děl umělců, recenze a reakce jak zastánců, tak odpůrců.

Umělce, které milujeme roboti nejspíš neohrozí, bylo by ale bláhové si myslet, že velkou část lidské práce neodvedou stroje i v hudební branži, hlavně v těch jejích konzumnějších oblastech.

Přes obrovský boom AI startupů je toto odvětví teprve na začátku. Počkejte si ale, co umělá inteligence svede třeba za deset let. Tady máte pro představu dva příklady, co umělá inteligence dokáže už dnes.

Britský startup AI Music využívá umělou inteligenci na personalizované remixování tracků a na vypuštění tohoto svého prvního produktu získal investici 5 milionů liber. Technologii, které AI Music prezentuje jako „shapeshifting“, demonstroval CEO společnosti Siavash Mahdavi na remixech I Want You Back od Jackson 5  v londýnském inkubátoru Abbey Road Red, kde Mahdavi spekuloval také o možném využití technologie.

Jak můžeme použít umělou inteligenci na to, abychom zvýšili hodnotu skladby? Mohl by shapeshifting hudby umožnit jednodušší interakci mezi vokalistou a producentem? Mohlo by hyper-přizpůsobení tracku zvýšit engagement mezi umělcem a fanouškem? Mohli bychom využít AI na to, abychom skladbu přizpůsobili zkrátka mnohem jednodušeji?

Další hudební umělou inteligenci nabízí startup HumTap, jehož iOS aplikace vám pomůže složit skladbu v požadovaném žánru nebo podle stylu konkrétní skupiny, aniž umíte hrát na jakýkoli hudební nástroj. Stačí, pokud budete schopni do aplikace zabroukat melodii, případně nabušit rytmus prsty do displeje. Jak zní výsledek v metalovém stylu (MetallicAI :-))) nebo ve stylu skupin Depeche Mode či Coldplay, si můžete poslechnout na stránkách startupu.

Jak shapeshifting od AI Music, tak aplikace HumTap dávají tušit, že i kdyby se umělá inteligence „nechytala“ mezi profíky, má velký potenciál úplně změnit to, jak hudbu konzumují posluchači. Pokud vás to znervózňuje, uklidněte se pohledem na to, kolik práce to dá, když potřebujete naučit stroje hrát do videoklipu.