Spotify IPO, exploze amerického rapu v Rusku, dramatický růst prodeje kazet a jak Facebook, Google a Amazon zahnali kulturu do rohu a oslabili demokracii

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Spotify vstupuje na burzu, loni ztráta 1,24 miliardy EUR

Vstup firmy na burzu odhalil čísla v pozadí a je třeba říct, že Spotify roste ve všech důležitých parametrech. Jedinou výjimkou jsou příjmy na uživatele (ARPU), které postupně klesají (loni 5,32 EUR). Společnost uvádí jako hlavní důvod verzi pro rodiny, ale svoji roli mohl sehrát také dvouměsíční trial.

Důležité je, jak jsou uživatelé ke Spotify loajální, prémiové účty mají churn rate 5,1 procenta.

Podobně můžeme vnímat prohlubujcící se ztrátu, která byla za rok 2017 víc než 2x vyšší proti předchozímu roku, jako investici. Pokud jste na trhu, kde vítěz obvykle bere vše a vaším rivalem je Apple, je maximálně důležité udržovat si náskok. To se zatím docela daří. Spotify má zhruba jednou tolik uživatelů oproti Applu.

Mezi hlavními investory Spotify (před IPO) jsou CEO společnosti Daniel Ek (25,7% podíl před IPO), spoluzakladatel Martin Lorentzon (13,2 %), Sony Music Entertainment (5,7 %), TCV (5,4 %), Tiger Global (6,9 %) a Tencent (7,5 %). Společnost operuje z domovského Švédska, papírově jde o lucemburskou firmu. Ztráta za loňský rok dosáhla ohromných 1,24 miliardy EUR.

Podle počtu (alespoň jednou měsíčně) aktivních uživatelů je Spotify největší v Evropě, s 58 miliony MAU za poslední kvartál 2017. Více čísel najdete v tomto předchozím příspěvku.

spotify-mau

Jak mohou umělci bojovat proti technologickým monopolům

Univerzita Terry College of Business v Georgii hostovala koncem ledna inaugurační Artists Rights Symposium a teď má čerstvě záznamy přednášek na svém YouTube.

Za zmínku stojí technopesimisticko-dystopická keynote, kterou předvedl Jonathan Taplin, autor knihy Move Fast and Break Things (s dovysvětlujícím podtitulem Jak Facebook, Google a Amazon zahnali kulturu do rohu a oslabili demokracii).

Taplinův pohled je možná až přespříliš pesimistický, ale podobně můžeme vidět jako přehnaný technooptimismus v tech sektoru.

Ale je třeba ukázat také světlou stránku věci a to jak technologie umožnily umělcům vzít svou kariériu do vlastních rukou.

Hudební průmysl ovládaly monopoly už dávno před technologickým boomem a paradoxně jsou to teď právě record labely, tyto zlé společnosti s nehezkou historií okrádání a zneužívání umělců, kdo ještě nějakým způsobem udržuje rovnováhu. (via)

Prodej kazet roste: 35 % v USA, v UK dokonce 112 %

Navzdory tomu, že prodeje fyzických nosičů dlouhodobě klesají, dva formáty – vinyly a kazety – naopak vytrvale rostou. Podle Official Charts Company prodeje kazet vyrostly proti roku 2016 o 112 % (přes 80 alb, téměř 20 tis. prodaných kazet). Nielsen hlásí růst kazet v USA o 35 procent.

Pokud se ale radujete, že se lidé vracení k analogu, tak vás zklamu. O poslech tady až tolik nejde, ten je pohodlnější v digitálu.

Vinyly a kazety se stávají novým merchem. Fanoušci chtějí vlastnit nějakou zajímavou upomínku, to splňuje „podivnost“ kazety skvěle a vinyl je zase esteticky o nepočítaně příček výše před ošklivým CDčkem.

Neznamená to, že by vinyly a kazety sloužily výhradně jako dekorace, ale co si budeme povídat, i to přehrávání na gramofonu nebo v kazeťáku je víc o stylu, než o kvalitě produkce. (via)

Proč potřebuje gramofon vlastní vstup

Když u jsme u toho analogu, pokud vás zajímá, proč nestačí gramofon zastrčit do line-inu a místo toho má na zesilovači vlastní vstup, přečtěte si článek EQ křivka RIAA na Rave.

Exploze amerického rapu v Rusku

us-rap-in-russia

Respekt ve svém víkendovém menu shrnuje výborný článek Lawrence Neila o tom, jak v Rusku jede americký underground rap.

„Nálada generace, která se odvrátila od politiky a ideologie, je hodně cynická a skeptická,“ říká britský dokumentarista Adam Curtis a dodává, že východisko nacházejí v kultuře, která inklinuje k absurditě a temným odstínům.

Jeho slova potvrzuje Natalia Brindiukova, pětadvacetiletá překladatelka z Volgogradu, která provozuje profily na VK hned dvěma rapperům. „Každý, kdo je jen trochu při smyslech, odtud chce vypadnout,“ popisuje Brindiukova náladu svých vrstevníků, kteří pro sebe nevidí ani kariérní perspektivu, ani možnosti sociální mobility. „Posluchače přitahuje negativita těchto umělců, protože pořád přemýšlíte o tom, jak si najdete práci, jak seženete peníze, kým vůbec v životě budete a jak z toho vybruslíte. A pak přijdete domů, pustíte si Night Lovella nebo Lil Peepa – vnímáte ten hluboký zvuk, který vám na jedné straně dovoluje zapomenout na skutečný život, ale společně s tím o svých problémech i přemýšlíte.“