predikce-hitu

Předpovídání hitů s 84% úspěšností, férovější poplatky pro autory za streaming, Live Nation investuje do milleniálů, YouTube vysvětluje

Vítejte u prvního dílu souhrnu důležitých zpráv s všeříkajícím názvem Uplynulý týden v hudební branži. Tuto sérii teď můžete každý týden číst tady na blogu, nebo si přihlaste odběr a dostávejte každé pondělí souhrn na email. A co se tedy událo důležitého za právě uplynulý týden v hudební branži?

Hyperlive předpovídá miliardové hity s přesností 84 procent

Další ze startupů, které využívají roboty v hudbě, jsou finští Hyperlive, kteří tvrdí, že umí předpovědět úspěšnost písně s 84% přesností. Není to zdaleka jediná firma, která se o něco takového pomocí umělé inteligence snaží.

Na Hyperlive je zajímavé, že se jejich algoritmus zaměřuje výhradně na samotnou audio stopu a nebere v potaz trendy ze sociálních sítí, historická data hitů a podobně, jak se o to celkem logicky snaží mnoho dalších firem. Místo toho se Hyperlive zaměřuje na modelování neurobiobehaviorálních reakcí na hudbu a souvisejících psychologických procesů.

Pokud se to finským inženýrům podaří skutečně dotáhnout, budou schopni úspěšnost písně předpovídat ještě než bude (v jakkoli omezené míře) zveřejněna, jak to v tiskové zprávě shrnul CEO společnosti Geoff Luck.

Hlavní výhoda našeho algoritmu spočívá v tom, jak přesně předpovídá možný potenciál písně dřív, než bude vystavena širšímu publiku. Náš algoritmus jako takový může být využit na vytvoření optimální strategie při vydávání singlu nebo také především na volbu, které tracky vůbec pro album vybrat… (…) naše analýza hitového potenciálu tracků, které zůstaly nevydány jako singly nasvědčuje tomu, že tento průmysl nechává ročně ležet na stole miliony dolarů, tím že vydává suboptimální kombinaci skladeb.

HyperLive podle Lucka předpovědělo s 84% přesností hitovost u celkem 200 skladeb od deseti umělců jako Taylor Swift, Rihanna, Ed Sheeran nebo Bruno Mars. U těchto v mainstreamu aktuálně velmi úspěšných umělců se dala hitovost tak nějak předpokládat, ale je až neuvěřitelné, jak přesně se jim streamy a prodeje singlů podařilo předpovědět. To tedy rozhodně, alespoň pokud je to pravda a můžeme tiskové zprávě a tvrzení Geoffa Lucka věřit.

Předpovídání úspěšnosti skladeb není jediná aplikace AI v hudbě, podívejte se, jak pomáhá při remixování i komponování. Předpokládám, že u hudebních startupů teď bude poměrně velká poptávka po Brianu Enovi ;-)

Umělci dostanou “férovější” vyrovnání za streaming

Mechanické poplatky ze streamingu se během následujících pěti let zvýší jak pro vydavatele, tak pro autory skladeb o téměř 44 procent. Po slyšeních, která probíhala loni od března do června přestavil Copyright Royalty Board (CRB), který má v USA tyto záležitosti pod palcem, výslednou regulaci.

Zatímco doteď si podle amerického práva streamingové služby odkládaly 10,5 procenta svých hrubých měsíčních příjmů a potom je na základě počtu streamů v daném období rozdělily mezi autory a vydavatele, podle nového nařízení se toto číslo během následujících let postupně zvedne až na 15,1 % v roce 2022. To dá dohromady nejvyšší jednorázový nárust poplatku za využití kompozice (melodie a textu písně) v historii, skok o 43,8 % nahoru. Poplatek poroste následujícím tempem.

  • 11,4 % hrubých příjmů v roce 2018
  • 12,3% hrubých příjmů v roce 2019
  • 13,3% hrubých příjmů v roce 2020
  • 14,2% hrubých příjmů v roce 2021
  • 15,1% hrubých příjmů v roce 2022

Navíc je řeč o zákonem stanoveném minimu, labely mají často (hlavně u těch úspěšnějších umělců) vyjednány daleko lepší podmínky a nová úprava myslí i na rozdělování těchto navíc vyjednaných peněz. Má to ale jedno velké ALE. Hudební byznys byl vždycky více či méně predátorský byznys a můžeme předpokládat, že u celé řady umělců bychom v jejich smlouvách s labely našli bod, který je z podobných poplatků úplně vyřazuje.

Naštěstí to, jak streamingové platformy konzumaci hudby centralizují a hlavně fakt, že to celé probíhá digitálně a všechno je možné přesně spočítat, dává umělcům naději, že nad vším bude jednou daleko lepší kontrola. Toto možná nemalé finanční přilepšení je tak jen malým krůčkem na dlouhé cestě ke světlejším zítřkům. Čím složitější bude okrádat umělce, tím dřív ty světlejší zítřky nastanou. Mimochodem, tipnete si, kolik procent svých hrubých příjmů rozdají umělcům rádia? ;-) (via)

Na autory se v uplynulém týdnu myslelo opravdu hodně, například Spotify je teď začalo zobrazovat v detailu skladby.

Live Nation investuje do mobilní aplikace Zig pro millenniály

Na fotky, videa a celebrity zaměřená a v polovině ledna vypuštěná mobilní aplikace Zig, která pro své uživatele vytváří newsfeed na základě jejich zájmů v socialních mediích a umožňuje jim na něj reagovat, navyšuje kapitál.

A mezi investory je největší koncertní producent Live Nation, bývalý šéfredaktor Vanity Fair Graydon Carter, hudební producent Quincy Jones nebo vice president NBCUniversal Ron Meyer.

Ani zakladatel a CEO Zigu Joshua James není v hudební branži žádným nováčkem. Spoluzaložil společnost Basecamp Productions, která dělala online „oficiální bootlegy“ z koncertů Pearl Jam, JAY-Z, Linkin Park a Sleater-Kinney, a která byla v roce 2009 koupena skupinou Warner Music.

Zig se ve svém feedu nezaměřuje výhradně na hudební celebrity, přesto má na Zigu nejangažovanější příznivce Taylor Swift, na druhém místě je Selena Gomez, třetí je Beyoncé, čtvrtý Justin Bieber, pátá Jennifer Lopez. (via)

Pád Pandory pokračuje dál

Ne každé streamovací službě se daří, jak dokazuje Pandora. Ta je v krizi už dlouho a teď to dovršuje úsporami 45 mil. USD spojenými s restrukturalizací, které si naordinovala.

YouTube vysvětluje, proč ve smlouvách zakazuje umělcům službu kritizovat

Už delší čas se spekuluje o tom, že YouTube přijde s vlastní streamovací službou s kódovým označením Remix, a že právě to je důvod, proč s některými umělci podepisuje nestandardní smlouvy. Minulý měsíc Bloomberg citoval své zdroje, že YouTube podepisuje s umělci smlouvy v hodnotě 200 000 USD, ale pouze pokud jsou ochotni podepsat kontrakt, který jim zakazuje službu veřejně kritizovat (tzv non-disparagement agreement). YouTube teď potvrdilo, že podobné dodatky mohou některé smlouvy obsahovat a obhajuje se, že rozhodně nejsou součástní standardních smluv s umělci a vydavatelsvími a že jde spíš o obvyklou ochranu společnosti, než o snahu omezovat, co kdo říká. Že by se opravdu blížilo spuštění Remixu? Mají se v takovém případě Spotify a Apple Music čeho obávat?