tarynsouthern-umela-inteligence-virtualni-realita-hudba

První album složené umělou inteligencí, Songkick Tourbox přidává Facebook, Facebook přidává 31 milionů skladeb, skřípání mezi Amazonem a Live Nations, HW od Spotify

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Tourbox od Songkicku integruje Facebook

Songkick, který je od loňského července v rukou Warner Music, hlásí 43% růst aktivních uživatelů a dohodu s Facebookem. Platforma Tourbox tak bude koncerty kromě Spotify, Badcampu, Pandory, Shazamu, Soundcloudu a distribuovat také na Facebook.

31 milionů skladeb pro Facebook, Instagram a Oculus

Facebook podepsal dohodu s ICE Services, která mj. zastupuje PRS ve Velké Británii, STIM ve Švédsku GEMA v Německu. Získal tak licenci ke 31 milionům skladeb od 290 tisíc umělců/držitelů práv, které ICE reprezentuje. Nejde ale zdaleka jen o pasivní vypořádání se s licenčními poplatky za to, že uživatelé na Facebooku tato díla využívají.

Hudbu těchto reprezentovaných umělců nabídne Facebook aktivně svým uživatelům, kteří ji tak budou moci legálně využívat např. ve video streamingu.

Licence se kromě Facebooku vztahuje také na Instagram (teenageři tak získají hudbu do Stories) nebo virtuální realitu Oculus. Facebook bude platit také za využití těchto děl v Messengeru, který ICA narozdíl od WhatsApp nepovažuje za čistě komunikační nástroj. O WhatsApp mluvčí ICA prohlásil následující.

Chápeme, že WhatsApp je momentálně používán jako čistě komunikační nástroj podobný privátnímu emailu / messagingu.

Amazon Tickets mizí z Velké Británie

Služba Amazon Tickets UK zavřela krám a do Velké Británie se vrátí až v roce 2019 jako součást Alexou poháněného Amazon Tickets. Za hlavní důvod Amazon uvádí neochotu Ticketmasteru (Live Nations) kooperovat.

Spotify uvede vlastní hardware

Streamingová služba Spotify uvede vlastní hardwarové zařízení, jak naznačují inzeráty na pozice Operations Manager in Hardware ProductSenior Project Manager in Hardware Project a Project Manager in Hardware Production and Engineering, které zveřejnila na svém webu. Lze očekávat, že půjde o chytré reproduktory s virtuálním asistentem poháněné umělou inteligencí a doplní tak trojici leaderů tohoto prudce rostoucího segmentu, HomePod od Applu,  Echo od Amazonu a Google Home. (via)

První album složené umělou inteligencí a 360° VR videoklip na druhý singl

Umělá inteligence v hudbě si aktuálně získává pozornost médií a veřejnosti díky prvnímu albu, na kterém veškerou hudbu složila umělá inteligence. Umělá inteligence už toho složila tuny a mraky, ale album od Taryn Southern je asi opravdu první ucelená věc, na které umělec pozici skladatele obsadil umělou inteligencí. V tomto případě se jedná o umělou inteligenci Lucemburského startupu Aiva (podívejte se na můj krátký komentář k tématu na ČT24).

Nepředstavujte si to ale tak, že by Taryn zmáčkla tlačítko a z počítače by vypadly hotové skladby. To, že na skládání používáte AI, ještě neznamená, že by nešlo o kreativní proces. Pořád je třeba zásah člověka, třeba v roli kurátora toho, jaké motivy vybrat a jak je naaranžovat. AI tak svým způsobem dělá ze skladatele nástroj v rukou umělce-skladatele (to už je ale hodně meta:)

Jak jde umělé inteligenci skládání popu můžete posoudit z prvního, půl roku starého singlu Break Free (aktuálně přes 1,5 mil. zhlédnutí) nebo z tohoto nového 360° VR videoklipu, který k singlu Life Support vytvořil Danny Bittman ze 70 % ve virtuální realitě. Když k tomu připočítáte, že sama Taryn sebe označuje za propagátorku technologií (AI, virtuální realita a blockchain), vyjde nám z toho navzdory popovitosti i poměrně zajímavý umělecký počin.

AI v hudbě je teď velice žhavé téma a kromě mediálně vděčného komponování se v budoucnu dotkne snad každého zákoutí hudební branže. Chystám se tomuto tématu na blogu věnovat častěji a také víc do hloubky. Napište mi do komentářů nebo na neuman@kottel.com na co zajímavého jste v této oblasti narazili, nebo co vás samotné nejvíc zajímá.