Hodnota Pandory v pátek klesla o miliardu dolarů

Akcie Pandory včera klesly o 35 %. Kromě zklamání na straně příjmů (milion USD za třetí kvartál pod očekáváními Wall Streetu) posílá Pandoru ke dnu také nová konkurence v podobě Apple Music. Jedná se na jednu stranu o jiný typ služby, ale jde o stejný nebo přinejmenším překrývající se segment zákazníků.

Hodnota Pandory tak spadla o víc než 1 miliardu dolarů, na tržní kapitalizaci 2,63 miliardy.

Červnové spuštění Apple Music se stomilionovým rozpočtem na reklamu měl na Pandoru větší vliv, než analytici očekávali, což se stejně jako růst aktivních uživatelů pod očekáváními, podepsalo na ratingu a následném pádu hodnoty akcií. Společnost reportovala 30% meziroční růst počtu aktivních uživatelů na aktuálních 78 milionů. Pro srovnání, Spotify hlásí přes 75 mil.

Pandora také sdělila, že musí zaplatit 90 milionů dolarů jako vyrovnání ze sporu o poplatky za nahrávky před rokem 1972 se s labely Sony Music, Universal Music, Warner Music, Capitol Records a ABKCO Music & Records.

Streaming je na vzestupu, nejspíš je opravdu budoucností hudebního průmyslu, ale konkurence už je velmi tvrdá. A to, že se „stará škola“ ještě stále urputně drží svých přemrštěných finančních požadavků, už teď tvoří tak obrovskou bariéru pro nově příchozí, že už to opravdu začíná být jen o tom, která ze současných služeb to přežije. Zásadnější inovace se tak v hudbě nejspíš dočkáme, až hudební vydavatelství zvolí realističtější přístup k tomu, kolik má hudba stát nebo až budou míst služby jako Pandora zaplacena všechna soudní i mimosoudní vyrovnání.

Zdroj: Hollywood Reporter