Kdo v dnešní době poslouchá Beatles

Posluchači Beatles na Spotify podle věku

Posluchači Beatles na Spotify podle věku

K Vánocům si Spotify nadělilo katalog Beatles a před pár dny firma zveřejnila zajímavé údaje k tomu kdo a co si z tohoto katalogu pouští.

V příspěvku na Spotify Insights například zjistíte, že 79 procent uživatelů, kteří si pouštějí Beatles se narodilo později, než se kapela stihla rozpadnout a najdete tam i nejoblíbenější pecky od Beatles rozdělené podle věku a pohlaví. Nebo tuto mapu, která názorně ukazuje, jak se písně Beatles na Spotify šířily v jednotlivých zemích.

Nejoblíbenější pecky Beatles u českých uživatelů si můžete na Spotify poslechnout v tomto playlistu.

Jak Spotify vydělává peníze a kolik platí umělcům

Streamovaná hudba se může pro muzikanty v budoucnu stát zajímavým zdrojem příjmů. Nebudeme se teď zabývat tím, co brání tomu, aby to tak bylo už dnes a pojďme se podívat, jaký je obchodní model jedné z nejpopulárnějších služeb tohoto typu.

Spotify má jednoduchý obchodní model. Buď uživatelé používají Spotify zadarmo a za svůj účet „platí“ tak, že se jim zobrazuje reklama. Nebo si uživatel platí 5,99 EUR měsíčně za prémiový účet, Spotify má bez reklamy a hudbu může poslouchat i offline. Tomuto obchodnímu modelu se říká freemium.

Peníze, které Spotify oběma způsoby utrží, dá na jednu hromadu a zhruba 70 % rozdělí držitelům práv podle podílů přehrání. Kolik z těch 70 procent zbyde samotným umělcům záleží na smlouvě, kterou mají s nahrávací společností nebo s agenturou, na podmínkách agregátora, pokud si distribuci dělají sami a dalších faktorech. Z pohledu muzikanta je obchodní model podobný jako u rádia nebo televize.

Co se týká objemu peněz, které digitální platformy vyplatí držitelům práv, je Spotify na druhém místě po iTunes. Nejúspěšnějším umělcům Spotify čtvrtletně vyplatí mezi 2 až 5 miliony dolarů. V květnu 2014 Spotify překonalo 10milionovou metu v počtu platících uživatelů a za rok tak v tomto směru vyrostlo o 6 milionů předplatitelů.

Spotify: Vývoj platících uživatelů

Za rok 2013 uživatelé přes Spotify nastreamovali dohromady 4,5 miliardy hodin hudby. Úspěšná je také facebooková aplikace Spotify, díky které uživatelé mohou vidět, co poslouchají jejich přátelé. V červnu 2014 aplikaci použilo zhruba 34,7 milionu uživatelů, z toho přibližně 10,4 millionu denně.

Budování publika: Proč je to v digitálním věku nejdůležitější schopnost tvůrců?

Každý muzikant, který chce, aby pro něj byla hudba profesí, potřebuje cílevědomě budovat publikum. Proč? Protože publikum dělá rozdíl mezi umělci, kteří mají tvorbu jako hobby a těmi, pro které je tvorba profesí a zdrojem příjmů. Neznamená to, že by měli umělci svoje tvůrčí přesvědčení ohýbat tak, aby se svému publiku zavděčili. Nakonec to, co máme na umělcích tak rádi, je právě jejich tvůrčí přesvědčení a autenticita. Budování publika je o tom, navázat kontakt s takovým publikem, které ocení právě tu vaši autenticitu.

Publikum dělá rozdíl mezi umělci, kteří mají tvorbu jako hobby a kteří jako profesi  tweetnout

Pokud se hudbou chcete opravdu živit, vaše dovednosti kontaktu s publikem a schopnosti toto publikum přimět k činu, ať už je to návštěva vašeho koncertu nebo třeba koupě nového alba, rozhodnou o tom jestli pro vás hudba bude jen hobby nebo skutečná kariéra.

Samozřejmě, peníze nejsou pro skutečné tvůrce na prvním místě, ale je jasné, že čím víc peněz vyděláte, tím větší budete mít možnosti. Ať už se to týká vybavení, pronájmů studia, výroby nosičů, koncertování – prostě úplně všeho.

Peníze vaše tvůrčí schopnosti nevylepší, ale rozšíří vaše možnosti  tweetnout

Díky dostupnosti technologií, sociálním sítím, platformám pro digitální distribuci nebo mobilním aplikacím dnes mají muzikanti svoji kariéru doslova ve svých rukou. Sami si mohou dělat marketing a PR s nulovými nebo minimálními náklady, sami mohou distribuovat svoje desky aniž by měli smlouvu s velkou nahrávací společností. O tom, že není třeba dělat nic nepřirozeného a že mnohdy i maličkosti mohou znamenat velký rozdíl, se můžete přesvědčit v tipech, které posílám v newsletteru.

Dostávejte tipy a návody jak obstát v hudební branži přímo do vaší emailové schránky. Jak budovat publikum, jak dělat marketing a PR, jak vytěžit maximum z facebookové stránky, jak dostat svoji tvorbu na iTunes, Google Play, Spotify a další platformy nebo třeba jak dělat úspěšné crowdfundingové kampaně. Přihlaste si odběr.