Jak Spotify vydělává peníze a kolik platí umělcům

Streamovaná hudba se může pro muzikanty v budoucnu stát zajímavým zdrojem příjmů. Nebudeme se teď zabývat tím, co brání tomu, aby to tak bylo už dnes a pojďme se podívat, jaký je obchodní model jedné z nejpopulárnějších služeb tohoto typu.

Spotify má jednoduchý obchodní model. Buď uživatelé používají Spotify zadarmo a za svůj účet „platí“ tak, že se jim zobrazuje reklama. Nebo si uživatel platí 5,99 EUR měsíčně za prémiový účet, Spotify má bez reklamy a hudbu může poslouchat i offline. Tomuto obchodnímu modelu se říká freemium.

Peníze, které Spotify oběma způsoby utrží, dá na jednu hromadu a zhruba 70 % rozdělí držitelům práv podle podílů přehrání. Kolik z těch 70 procent zbyde samotným umělcům záleží na smlouvě, kterou mají s nahrávací společností nebo s agenturou, na podmínkách agregátora, pokud si distribuci dělají sami a dalších faktorech. Z pohledu muzikanta je obchodní model podobný jako u rádia nebo televize.

Co se týká objemu peněz, které digitální platformy vyplatí držitelům práv, je Spotify na druhém místě po iTunes. Nejúspěšnějším umělcům Spotify čtvrtletně vyplatí mezi 2 až 5 miliony dolarů. V květnu 2014 Spotify překonalo 10milionovou metu v počtu platících uživatelů a za rok tak v tomto směru vyrostlo o 6 milionů předplatitelů.

Spotify: Vývoj platících uživatelů

Za rok 2013 uživatelé přes Spotify nastreamovali dohromady 4,5 miliardy hodin hudby. Úspěšná je také facebooková aplikace Spotify, díky které uživatelé mohou vidět, co poslouchají jejich přátelé. V červnu 2014 aplikaci použilo zhruba 34,7 milionu uživatelů, z toho přibližně 10,4 millionu denně.