msg-sphere-concert-madison-square-garden

Proč odmítnout milion dolarů, virtuální realita na koncertě pro 18 tis. lidí, hudba na Instagramu a další zprávy z hudební branže

Každý den za vás procházím “music industry” weby a blogy a vždy v pondělí publikuju souhrn toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, na co narazím. Aby vy jste nemuseli. Abyste se mohli se soustředit na svoji práci. Ať už je to tvorba, budování umělecké kariéry nebo jiná činnost spojená s hudební branží. Uplynulý týden v hudební branži můžete odebírat také na email, kam občas posílám i věci, které tady na blogu nenajdete (přihlaste si odběr).

Gigantické inteligentní haly Madison Square Garden a 250 milionů pixelů virtuální reality

Odhaduje se, že celosvětově lidé za koncerty utratí ročně zhruba 30 miliard dolarů a tak není divu, že se společnosti jako Live Nation nebo startupy jako TheWaveVR snaží inovovat a investují do virtuální a rozšířené reality (augumented reality). Celistvé řešení představil James Dolan, ředitel Madison Square Garden v podobně konceptu inteligentních hal MSG Sphere, které virtuální/augumented realitu využívají. První hala s neuvěřitelnou kapacitou 18 tisíc(!) lidí, která se začne stavět ještě letos v červnu, by měla být otevřena v roce 2020 v centru Las Vegas. Uvnitř bude podle tvrzení MSG největší HD obrazovka na planetě, složená z 250 milionů pixelů s rozlišením 19 000 x 13 500 pixelů. Následovat bude hala ve východní části Londýna.

Instagram a hudba?

Pokud si někdo myslí, že Instagram a hudba k sobě moc nepatří, nejspíš nezažil ty předinternetové časy, kdy si fanoušci svoje oblíbené umělce vystřihovali z časopisů a lepili si je na zeď nebo na skříň. Přitom je Instagram pro některé muzikanty silnějším kanálem než Facebook a platí to i pro ty české (email, který všechny neplacené kanály ještě stále poráží, u nás umělci moc nevyužívají).

Pro představu, jak si hudba na Instagramu stojí, se podívejme k našim východním sousedům, na Slovensko.

Hudební Instagram účty na Slovensku otevírají v Top 25 až druhou desítku. Nicméně to, že se do Top 25 dostaly hned 4 hudební účty, je docela slušný výsledek.

Takhle by vypadalo slovenské instagramové Top 3 v hudbě:

  1. Rytmus (406 000 followerů, celkově 11. místo)
  2. Majk Spirit (402 000 followerů, celkově 12. místo)
  3. Dara Rolins (394 000 followerů, celkově 13. místo)

Muzikanty porážejí fotbalista, modelky, cyklista, youtubeři a módní blogerky. Z hudebních účtů se kromě třech zmíněných do top 25 dostal ještě Separ s 205 tisíci followery (celkově 24. místo). Na Slovensku je zhruba 820 tisíc uživatelů Instagramu.

Celý žebříček najdete na blogu agentury Triad Advertising.

Jak uspět v hudební branži (a odmítnout $1 000 000)

MBW má pěkný kousek o tom, jak Master P budoval svoji kariéru a jak bylo rozhodující, když odmítl milion dolarů, které mu nabízel Jimmy Iovine (to je mimochodem chlápek, který aktuálně opouští-neopouští Apple, a který spolu s Dr. Dre založil Beats Electronics, které Applu prodali za 2,6 miliardy USD v hotovosti a 400 milionů v akciích).

V devadesátých letech Master P otevřel obchod s deskami No Limit, aby tak dostal ven svoji muziku a mohl financovat vlastní nahravácí společnost. Ukázalo se to jako dobrý způsob a první větší nabídka na sebe nenechala dlouho čekat.

Šlo o běžný deal s umělcem, což by znamenalo, že bych prodal svoje práva, svoje jméno a všechno co jsem zkoušel vytvořit. Nehledal jsem tento druh dealu. Neměl jsem v tý době moc peněz, ale byl jsem připravenej se do toho vrátit, hustlovat, prodávat CDčka z kufru mýho auta, pracovat v obchodu a honit se za svým snem. Někdy musíš přinést oběti, abys dostal co chceš. Pomyslel jsem si, když tento chlápek nabízí milion dolarů, musím mít hodnotu 10, 20, 30 nebo 40 milionů.

Tohle by si měli přečíst muzikanti, které potkávám a kteří svoje alba, často natočené za vlatní peníze “odevzdávají” nahrávacím společnostem za nižší desítky tisíc korun (nejsou vyjímky, kdy za vydání alba umělci platí, třeba formou příspěvku na PR) a vzdávají se tak práva se svým katalogem jakkoli nakládat a nechají si potom třeba diktovat, na jaké kanály mohou svoji hudbu publikovat (tzn jen tam, kde z toho má label peníze, zapomeňte na SoundCloud nebo Facebook video).

Hezká inspirace a zároveň doklad toho, že za každým úspěchem stojí opravdu hodně práce a taky odvahy. Nedá se nic dělat, když chcete uspět, musíte jít s kůží na trh a riskovat. Žádný návod na jistý úspěch neexistuje.

Quincy Jones: Digitální informace začaly v roce 3500 př.nl v Egyptě

Lidi maj vášeň pro hudbu, ale nechtěj za ni platit! Ti mladí netušej, že se za hudbu kdysi platilo. Věděli jste, že digitální informace začaly v roce 3500 př.nl v Egyptě? Což je kolébka civilizace, mimochodem. Permutace jedniček a nul je pro IT dodnes tajemstvím. To je úžasný, člověče.

Tuto a další kontroverzní hlášky Quincyho Jonese o drogách, ztrátě panictví nebo o tom, proč nešel na pohřeb Michaela Jacksona, si můžete přečíst na Billboardu. A na Vulture si můžete přečíst rozhovor, ve kterém se Quincy Jones líčí, jak měl Jimi Hendrix hrát na jeho albu Gula Matari, ale nakonec vyměkl, protože byl nervózní z mistrů jako Toots Thielemans, Herbie Hancock, Hubert Laws nebo Roland Kirk, nebo ve kterém se pochlubil, jak před dvanácti lety randil s Ivankou Trumpovou.

Měla ty nejkrásnější nohy, jaký jsem v životě viděl. Nicméně špatnýho otce.

michael-jackson-popcorn

Český syntezátor se snaží šlapat na paty Minimoogu

A ještě krátce ze světa hardwaru, i když zůstaneme u nás. Český syntezátor TEM mini z dílny konstruktéra kytarových efektů Bayger, Slavomíra Turoně, se snaží šlapat na paty Minimoogu.